To ważne, aby mieć pewność, że Państwa pies regularnie otrzymuje swój lek kardiologiczny, zgodnie z zaleceniem lekarza weterynarii.
Mogą Państwo pomóc, obserwując swojego psa w domu. Dla lekarza weterynarii bardzo duże znaczenie ma to, aby dokładnie wiedzieć jak czuje się pies otrzymujący lek i czy występują u niego objawy mogące wskazywać na postępującą niewydolność serca.
Aby ułatwić Państwu to zadanie, przygotowaliśmy dzienniczek, który można pobrać, klikając link poniżej, i uzupełnić.
Duże znaczenie ma to, aby właściciel potrafił oceniać prawidłową częstotliwość oddechów u swojego psa.
W większości przypadków, liczba oddechów w spoczynku u psa powinna zawierać się w zakresie 15 do 25 oddechów na minutę. Jeśli częstotliwość oddechów u Państwa psa zaczyna się zwiększać, może to wskazywać na to nasilenie niewydolności serca
Jak mogę zmierzyć częstotliwości oddechów u mojego psa?
W przebiegu niewydolności serca wyróżnia się dwie powszechne przyczyny kaszlu: zatrzymywanie płynów w klatce piersiowej i ucisk powiększonego serca na tchawicę.
Proszę określić nasilenie kaszlu od silnego do słabego. W przypadku długotrwałej choroby serca przynajmniej niewielki kaszel występuje powszechnie i często jest tolerowany przez psa.
Gdy przy pomocy leczenia uda się już zredukować zastój krwi w płucach (nierzadko w ciągu 5 do 10 dni), powrót do aktywności fizycznej wpływa korzystnie na dobrą kondycję psa i krążenie krwi w jego organizmie.
Zdolność do aktywności fizycznej odzwierciedla również czynność serca i układu krążenia, a więc może być przydatnym wskaźnikiem tego, jak dobrze czuje się Państwa pies. A zatem, takie porównanie aktualnej zdolności podejmowania aktywności fizycznej przez psa wobec czasu sprzed choroby stanowi bardzo prostą metodę oceny jego stanu.